Iran Sheep & Beef Casing Caps Exportصادرات ۱۰۰ میلیون دلاری روده از ایران به اروپا

 • 01
  مه

رییس اتحادیه تولید کنندگان روده کشور در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: آلمان ، ایتالیا ، هلند ،فرانسه ولهستان عمده ترین وارد کنندگان روده از ایران هستند.

مجید نفر ، روده را  محصولی صددر صد صادراتی معرفی کرد وافزود: تولید این محصول یکی از کارهای بسیار اشتغالزا است  که علاوه بر جلوگیری از تخریب محیط زیست جزوه پنچ محصول گران ارزآور کشور به حساب می آید.

وی با اشاره به رتبه اول ایران در تولید  این محصول در جهان ، از پیشی گرفتن برخی کشورها در این زمینه ابراز تاسف کرد و گفت: هم اکنون این جایگاه نخست از دست رفته است و کشورهایی چون سوریه ،ترکیه ، چین و مصر بیشترین میزان روده جهان را تولید می کنند.

رییس اتحادیه تولید کنندگان روده به توانمندی ایران در تولید این محصول اشاره کرد و افزود:  نیمی از۶۴ کارخانه موجود تولید کننده روده در کشور تعطیل شده اند و واحدهای تولیدی باقیمانده نیز با ۵۰ درصد ظرفیت مشغول به کار هستند.

وی گفت:  بیش از ۹۵ درصد روده کشور در ورامین تولید می شود، شهرستانی که در بخش پوست و روده ازتوانایی بسیار بالایی برخوردار است به طوری که مهمترین قطب تولید این محصولات در کشور محسوب می شود.

ممکن است پنداشته شود روده کالا و محصولی زاید و بی فایده است اما دارای طرفداران پا به قرصی در دنیا است و در ردیف یکی از تجارت های پرسود جهان قرار دارد.

روده هر چند در قدیم برای زه کمان و نخ بخیه استفاده می شد اما اکنون  این محصول به عنوان پوشش سوسیس وکالباس در کارخانه های تولید کننده این محصولات در اروپا مصرف می شود.
در کشور ۲۲ میلیون راس گوسفند و بز کشتار می‌شود که روده‌های آن مواد اولیه واحدهای تولید کننده این محصول هستند.

هر هنگ روده ۲۵۰ گرم وزن دارد . میانگین دیگر کالاهای صادراتی ۴۴ سنت و  میانگین صادراتی روده بالای ۵۰ دلار است.

روده در۹ مرحله فرآوری می شود .وزن اولیه روده گوسفند حدود ۲ کیلو گرم است که پس از مراحل پروسه  ، هنگ و فرآوری این وزن به ۱۰۰ گرم می رسد.

روده مورد نیاز از کشتارگاهها و کسانی که در روستاها به طور انفرادی اقدام به خرید می کنندتهیه و تامین می شود .

به گفته مسئولان هم اکنون  حدود ۳ هزار نفر در کشور به طور مستقیم و دو برابر آن به شکل غیر مستقیم در این حرفه مشغول به کارهستند .


دسته بندی : اخبار

برچسب‌ها: , , ,
دیدگاه ها :


 1. سعید آراسته , جمعه, 13 می 2016 در ساعت 9:55 ق.ظ

  با سلام و تشکر از اینکه تجربیاتتون را در این وب سایت در اختیار دیگران گذاشتین
  سوال خودمو بصورت خیلی کلی مطرح میکنم
  با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور و تحریمها و نیز خشکسالی و وفور بیماریهای دامی و در نظر گرفتن همه جوانب کاری و مشکلات آن آیا شما ورود و فعالیت در این حوزه را به دیگران توصیه میکنید یا نه؟

 2. مسعود دوستی , یکشنبه, 2 اکتبر 2016 در ساعت 7:38 ب.ظ

  با سلام و احترام
  در مصاحبه فوق بیان داشته شده که از ۶۴ کارخانه تولیدی نیمی از آن ها تعطیل شده اند لطفا علت را بیان کنید و آیا ورود به این کار در شرایط فعلی توجیهی به لحاظ اقتصادی دارد؟ با تشکر