Iran Sheep & Beef Casing Caps Exportروده ورامین بیش از ۹۵درصد روده ایران را تسخیر کرد

  • 04
    سپتامبر

در حالیکه ممکن است پنداشته شود روده کالا و محصولی زائد و بی فایده است اما اتفاقا دارای طرفداران پا به قرصی در دنیا می باشد.و در ردیف یکی از تجارت های پرسود جهان قرار دارد.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران گفت:روده کالایی است که ۱۰۰ درصد صادر می شود و مصرف داخلی ندارد .
جمشید نفر در گفتگو با قدس آنلاین با اشاره به ارزآوری و اشتغال زایی فوق العاده زیاد صادرات روده در کشور افزود:روده تنها کالا و محصولی است که صادرات آن دارای نقش و اثر ضد تورمی است به عبارت دیگر صادرات روده اثر مستقیمی بر قیمت گوشت دارد و سببب کاهش آن می شود.
وی در توضیح این مساله یادآورشد:وقتی گوسفندی کشتار می شود اگر روده آن دور ریخته نشود به قیمت فرضا ۱۰ هزار تومان به فروش رسد این مساله باعث می شودبه عنوان مثال اگر لاشه گوسفند و کشتار ۲۰ کیلو گوشت داشته باشد نرخ گوشت در هر کیلو ۵۰۰ تومان پایین بیاید یعنی قصاب اجازه مانور قیمت برای نرخ گوشت خواهد داشت.
*آلمان مرکز صادرات روده ایران
وی اضافه کرد:هرچه بازار صادرات روده بیشتر باشد قیمت گوشت هم کمتر می شود.
وی درآمد زایی صادرات روده را سالانه ۱۰۰ میلیون دلار برآورد کرد و افزود:عمده این محصول به کشور آلمان صادر می شود .البته در این کشور مرکزی وجود دارد که از ان جا روده به سایر کشورهای اروپایی و گاهی اوقات به آمریکای لاتین صادر می شود.
*در ردیف ۵ کشور اول دنیا
وی در باره جایگاه ایران در حوزه صادرات روده یادآورشد:ایران جزءپنج کشور اول دنیا از جمله چین،مصر،ترکیه و سوریه در بخش صادرات روده قرار دارد.
جمشید نفرمیزان صادرات روده در کشور را ۵ میلیون هنگ(واحد صادرات روده ) برآوردکردو درباره تعداد اعضاءاتحادیه کشوری صادرکنندگان روده نیز گفت:تا قبل از این ،اتحادیه دارای ۸۴ عضو بود اما به خاطر مشکل کمبود مواد اولیه اکنون بیشتر از ۴۰ نفر عضو نیستند.
*کمبود مواد اولیه
رئیس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران تصریح کرد:این صنعت با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه است .با اینکه جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب دو برابر شده است اما میزان کشتار دام نه تنها به این تناسب افزایش نیافته بلکه درصدی نیز کاهش داشته است
وی در خصوص مصرف و کاربرد روده اظهار داشت:به عنوان پوشش سوسیس و کالباس استفاده می شود هر چند در قدیم به عنوان نخ بخیه نیز کاربرد مصرفی داشت.
وی درباره چرایی عدم مصرف این کالا در داخل کشور نیز خاطرنشان کرد:دلیل آن قیمت گران می باشد هر کیلو صادرات روده فرآوری شده حدود ۶۰ تا ۸۰ دلار ارزآوری دارد لذا برای کارخانجات داخلی مصرف روده به عنوان پوشش سوسیس و کالباس که قابل خوردن برای انسان است دارای صرفه اقتصادی نیست بنابراین از پلاستیک به عنوان روکش استفاد می کنند.
وی با بیان اینکه در اروپا روکش سوسیس و کالباس جدا نمی شود و محصول با همین روکش استفاده خوراکی می شود،گفت:روده طی ۹ مرحله فرآوری می شود و اگر قرار بود به صورت خام صادر شود که اینقدر دارای ارزش نبود.
وی وزن اولیه روده گوسفند را ۲ کیلو گرم دانست و گفت:درمراحل پروسه هنگ و فرآوری این وزن به ۱۰۰ گرم می رسد.
وی خاطرنشان کرد: روده مورد نیاز از کشتارگاهها و کسانی که در روستاهها به طور انفرادی اقدام به خرید می کنندتهیه و تامین می شود .
*تجربه فوق العاده در فرآوری روده
این مقام مسول در خصوص مشکلات صادرات روده اذعان داشت:ایران دارای نیرو و پرسنل فوق العاده مجربی در حوزه فرآوری روده است که با اتکاءبه آن، صنعت روده ایران می تواند در دنیا حرف اول را بزندالبته به شرطی که مشکل کمبود مواد اولیه برطرف شود که در آن صورت اولین یا دومین کشور صادرکننده روده در دنیا خواهد شد.
جمشید نفر تصریح کرد:در حال حاضر بورکراسی بسیار زیاد و شرایط سخت برای واردات روده به عنوان مواد اولیه در کشور باعث شده است این فرصت در اختیار کشور مصر قرار گیرد و در جایگاه دوم قرار داشته باشد در حالیکه اصلا سابقه ای در این کار و صنعت نداشته است.
وی با این اینکه صنف صادرکنددگان روده با مشکلات دیگری نیز مواجه اند،افزود:باید جایزه صادراتی نیزبه این صنف تعلق گیرد وتسهیلات بانکی ارزان قیمت نیز اختصاص یابد تا بتوان با رقبای بین المللی رقابت کرد.
*۱۵ درصد جایزه صادراتی و تسهیلات با نرخ سود صفر درصد
وی با انتقاد از بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی اظهار داشت:در کشوری مانند چین علاوه بر اختصاص ۱۵ درصدجایزه صادراتی به فعالان صنعت روده تسهیلاتی با نرخ صفر درصد نیز در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در هیچ کجا مانند ایران نرخ سود و کارمزدتسهیلات بانکی برای صادرکنندگان بالا نیست،گفت:در حال حضر استرالیا و نیوزلند جزءبزرگترین کشورهای تولید کنند مواد اولیه صنعت روده هستند که به چین صادر می کنند در حالیکه در ایران این توان وجود دارد که مواد اولیه از دو کشور یاد شده وارد و پس از فراوری صادر شود که در آن صورت اشتغال زایی قابل توجه ای به دنبال خواهد داشت.

تولید۹۵درصد روده ایران در ورامین

این مقام مسول در صنعت روده کشور ادامه داد:در حال حاضر ۳ هزار نفر در کشور به طور مستقیم و دو برابر ان به شکل غیر مستقیم در این حرف مشغول بکارند .
وی با بیان اینکه ۹۰ تا ۹۵ درصد صادرات روده کشور از منطقه ورامین صورت می گیرد،گفت:سهم ۵ درصد دیگر متعلق به مشهد است.


دسته بندی : مقالات

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,
دیدگاه ها :