Iran Sheep & Beef Casing Caps Exportنگاهی به صنعت روده و راهکارهای افزایش صادرات بعنوان توانمندی کشور ایران

  • 04
    سپتامبر

تاریخچه

در گذشته  پهلوانان و رزم آوران ایران قدیم در مبازرات جنگی و نمایشات سلحشوری خود از تیروکمان استفاده میکردند که در ساخت آن زه بکار برده می شد. زه را از تاباندن روده گوسفند و بز تهیه می کردند.

علاوه بر کمان تیراندازی  برای ساختن عزبان – کمان حلاجی- سیم تار- شلاق چهارپایان و نظایر آن نیز از زه استفاده می کردند.

باید دانست به همان نسبت که زه سخت وناگسستنی است بعمل آوردن آن نیز کاری بس سخت و دشوار می باشد.   علاوه بر روده گوسفند ، روده بره که باریک ، کم وزن و ظریف تر از روده گوسفند است در تهیه نخ بخیه جراحی ، تارهای راکت تنیس ، سیم تار و ویولون و در بعضی ماشین آلات صنعتی بکار برده می شود.

حدودا” در هفتاد سال قبل مهاجرینی از کشور شوروی که در ساخت روده تخصص داشتند به ایران آمدند و از روده گوسفند و بز جهت صدور آن به خارج از کشور برای روکش سوسیس استفاده نموده و ساخت آنرا به کارگرانی که در ساخت زه مهارت داشتند آموزش دادند. ساخت روده بوسیله دست و با استفاده از چوب خیزران که دارای لعاب مخصوصی است انجام می گرفت و با برداشتن یک پوست داخلی و یک پوست خارجی روده را بحالت روکش آماده جهت پر نمودن گوشت مهیا می کرد.

روده گوسفند و بز بطریق یاد شده و بصورت ارژینال ابتدا به شوروی و سپس به آمریکا و آلمان غربی صادر می شد.  در این کشورها، روده با قطر۱۲ الی ۳۰ میلی متر  ابتدا بصورت دستی  و سپس با دستگاهی شبیه کولیس مکانیکی کالیبره و از آب پر میشود.  پس از آن کالیبرها را جدا نموده و آماده پر کردن گوشت بوسیله ماشینهای گوشت پرکنی منمودند. .

بعدها چون هزینه کارگری در کشورهای غربی گران بود، شخصی بنام اپن هایمر از کشور آمریکا به ترکیه و ایران مسافرت نموده و کالیبره نمودن روده گوسفند و بز را به کارگران ایرانی آموزش داد، تا از آن پس روده به طریقی کالیبره شده طبق استاندارد بین المللی بدست مصرف کنندگان برسد. کارگران ایرانی با استعداد قابل توجه خود در کالیبره نمودن روده چنان شهره شدند که بعضی از آنها به خارج از کشور و به کشورهای غربی رفته و در آنجا مشغول بکار شدند . جنس روده ایران و کیفیت و مرغوبیت نوع کار آن باعث رونق بسیار این کالا شده و خریداران خارجی ترجیح میدادند روده ایران را خریداری نمایند.

همانطور که ملاحظه می شود از جنسی که مصرف داخلی ندارد و با سخت ترین و دشوارترین کار آماده و مهیا میشود، مبالغ قابل توجهی ارز وارد کشور می گردد.

مضافا” اینکه هزاران کارگر ایرانی از این راه امرار معاش می کنند.

 

کشورهای غربی از سالها قبل درصدد تهیه و ساخت روده مصنوعی برآمدند و با ساخت آن تصور می کردند می توانند روده مصنوعی را جایگزین روده طیبعی نموده و با گرانی آن مبارزه کنند، لکن چندان موفقیتی بدست نیاوردند.

 

مراحل کار ساخت روده:

–         روده که از شکم گوسفند در می آید بنام روده لشی معروف است ( حاوی محتویات)

–         تخلیه باید سریع این کار صورت گیرد تا رنگ روده عوض نشود . سپس روده ها را به دسته های ده تایی تقسیم بندی می کنند.

–         انتقال به کارگاه لشی گیری: در این کارگاه روده ها را با چوب خیزران را پاک کرده و  به کارخانه انتقال میدهند .کارخانه باید محیطی تمیز و عاری از میکروب باشد  و اصول بهداشتی در آن کاملا” رعایت شود. در این جا روده ها دسته بندی شده و به دسته های A,B,C یعنی درجه ۱و۲و۳ تقسیم می شوند.

 

لازم به یادآوری است که کالیبر روده ها از معده به سمت مخرج فرق می کنند . پس آنها را به فاصله های  ۲ میلی متر برش می دهند  . بطور مثال برای کالیبر ۳۰-۱۴ برشهای ۱۶-۱۴ و ۱۸-۱۶ و ۲۰-۱۸ و … تا ۳۰ میلی متر داده و آنها را کنار  هم می چینند.

جنس و نوع روده ها از نظر مرغوبیت نسبت به هم متفاوت است، روده های مناطق سردسیری که سفت تر هستند  و روده های گوسفندی مرغوبیت بیشتری دارند.

بمنظور صادرات این کالا نوع درجه ۱ و ۲ آن  صادر می شود .

هر ۹۱ متر روده یک هنگ نامیده می شود که مبنای محاسبه پولی و صادراتی است و در خارج از کشور آن را “یارد” می نامند . ۹۰% صادرات روده ایران به کشورهای اروپایی بخصوص کشور آلمان انجام می گیرد و قیمت آنها هم بر مبنای کالیبرها و درجه ۱ و ۲ متفاوت است. روده ایران در سراسر دنیا از معروفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است. زیرا کارها توسط افراد متخصص بصورت دستی و با ظرافت و دقت بالایی  انجام می گیرند.

گرما از مهمترین عواملی است که باعث فساد روده و غیرقابل مصرف شدن آن می شود به همین علت روده را پس از  سرد کردن سریع نمک سود نموده و در سردخانه نگهداری می کنند.

زنبور نیز یکی دیگر از عوامل مهم خراب شدن روده است . اگر زنبور روده را نیش بزند باعث سوراخ شدن  آن شده و دیگر نمی توان روده را استفاده کرد.

 

مزایای صادرات روده

روده تنها کالای صادراتی است که اثر ضد تورمی دارد. بدین معنی که هرچه صادرات و قیمت صادراتی آن بالا رود قیمت گوشت کاهش می یاید.

فرآیند تولید و صادرات روده هیچگونه ارزبری ندارد.

تمام مراحل به عمل آوردن این کالا با دست و ظرافت خاصی انجام می گیرد. بنابراین نیروی انسانی زیادی مشغول به کار خواهند شد.

بیشترین صادرات روده از استان تهران بوده است بطوری که در سال گذشته ۷۵% صادرات روده ایران از این استان  بوده است.

روده ایران بعد از زغفران و خاویار در دنیا مقام سوم را دارد و از نظر کمی و کیفی مقام اول را دارد.

متاسفانه با اینکه روده طبیعی روده ایران به خارج از کشور صادر می شود و روده های درجه ۲ می توانند به مصرف  کارخانه های سوسیس سازی داخلی درآیند اما روده مصنوعی از خارج به ایران وارد می شود و به مصرف می رسد و از این راه مبالغی ارز از کشور خارج می گردد.

راهکارهای  پیشنهادی:

–         ذبح گوسفند و بز نسبت به سالهای اخیر خیلی کاهش یافته است . می توان با کشورهایی که فروشنده هستند قرارداد بسته و از این طریق ارزش افزوده زیادی حاصل آید.

–         برداشتن قوانین و مقررات دست و پاگیر در ارتباط با واردات روده، و صادرات آن در رابطه با همکاری بین وزارتخانه های جهاد کشاورزی-بازرگانی- راه و ترابری و سازمانهایی که در این امر دخیل هستند مثلا” دامپزشکی، گمرک و …

–         گرفتن مجوز یکی از معضلات دیگر است. در این خصوص وزارت بازرگانی بیشترین سهم را دارد که میتواند راهکاری را  ارائه دهد و این مشکل را حل نماید.

–         می توانیم با داشتن رایزنهای بازرگانی درکشورهای دارنده دام سبک و فروشنده روده از موقعیت های موجود بهره برداری نموده و با شناسایی بازارها به صادرات و واردات بیشتری دست یابیم . نکته  قابل توجه این است که در خصوص این صنعت باید فرهنگ سازی شود و مردم به صادرکننده به همان دید بنگرند که به قهرمان المپیک می نگرند. چرا که قهرمان المپیک با تلاش خود نام ایران را بلند آوازه می نماید و یک صادرکننده که با محصولات و کالاهای مرغوب خود صادرات کشور را رونق می دهد و در دنیا هم با همان نام ایران را سربلند می گرداند.

–         دولت باید از صادرکنندگان حمایت بیشتری نماید چرا که مثلا” در فروش داخلی می توانیم هزینه های موجود را با بالا بردن قیمت پوشش دهیم ولی در صادرات  نمی توانیم به خریداران خارجی بگوئیم بخاطر بالا بودن هزینه آب و برق و … قیمتمان را بالا بردیم، آنجا دیگر مشتری را از دست می دهیم.چرا که باید محصول با قیمت مناسب و کیفیت عالی تحویل مشتری دهیم.

–         رقیب ما کشور چین است که هم در قیمت از ما پائین تر است و سعی دارد که کیفیت خود را از ما بهتر نماید ولی با این وجود محصول ایران از ارزش بالاتری برخوردار است.

 


دسته بندی : مقالات

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دیدگاه ها :