Iran Sheep & Beef Casing Caps Export

موارد مصرف روده

sausage_casing

سوسیس به عنوان کهن ترین و پر استقامت ترین شیوه گوشت آماده شده شناخته شده است. حتی در بعضی مواقع به عنوان سریعترین نوع غذا کاربرد دارد.
تاریخچه تولید سوسیس به زمان تاریخ تمدن انسانها بر میگردد. در حقیقت، از زمانی که انسان از گوشت برای تغذیه استفاده کرده ، روده برای نگهداری گوشت به عنوان سوسیس کاربرد پیدا کرده است . ضمنا علاوه بر مصارف خوراکی روده کاربرد صنعتی مانند لاستیک ضد پنچری و راکت تنیس نیز دارد.

امروزه در قرن بیست و یکم هزاران تولید کننده مختلف سوسیس در سراسر جهان وجود دارد انجمن تولید کنندگان سوسیس طبیعی در آمریکا سعی کرده است که تمامی خلاء های اطلاعاتی را پر کند ، بدین ترتیب که اعضای این انجمن در سراسر جهان ،اطلاعات خود را با هم به اشتراک می گذارند تا همواره سوسیس طبیعی کیفیتی رو به رشد داشته باشد . این صنعت از نسلی به نسل دیگر در یک خانواده انتقال می یابد و چندین نسل هنرها و مهارت های خود را به کار می برند به طور مشخص از روده های طبیعی برای تولید سوسیس استفاده می شود و روده طبیعی همواره به عنوان بهترین انتخاب برای تولید سوسیس در همه جا مطرح است، تولید سوسیس با استفاده از روده طبیعی یکی از قدیمی ترین روشهای نگهداری گوشت است که از دوران قدیم رواج داشته و به خاطر خواص و خوشمزگی آن در سال های اخیر نیز مورد توجه قرار گرفته است .

انواع روده های مورد استفاده در صنایع خوراکی روده گوسفند ، گاو و خوک می باشد که در ایران با توجه به ذبح گاو و گوسفند تنها این دو نوع روده وجود داشته  و صادرات آنها با توجه به نیاز کم بازار داخلی رایج است.
این نوع روده خوراکی است و دو نوع مختلف دارد . نوع مخصوص هات داگ که هیچ سوراخی ندارد و فقط وقتی استفاده می شود که گوشت امولسیون شده است. سایر انواع روده گوسفندی که برای انواع دیگر سوسیس با توجه به قطر آن مورد استفاده قرار می گیرد.سایز قطر روده گوسفندی بین ۱۶ تا ۲۸ میلیمتر ودر گاوی ۳۲ تا ۵۰ میلیمتر متغیر است و هر هنگ با توجه به قطر آن می تواند بین ۴۰ تا ۶۵ پوند از گوشت پر شود . هر هنگ به طور متوسط ۱۰۰ یارد یا ۹۱ متر می باشد . روده گوسفند بالاترین کیفیت در میان روده های با قطر کم جهت استفاده در سوسیس دارا می باشد. این روده ها شفافیت و استحکام لازم را جهت پر شدن ، پخته شدن و دودی شدن دارا می باشد.

دلیل استفاده از روده طبیعی:
روده طبیعی از “ساب موکوسا” ساخته شده است. مقدار زیادی کولاژن (فیبر پروتئینی اصل سازنده استخوان و بافتهای اتصالی) لایه های روده را تشکیل می دهند. لایه های چربی و مخاطی داخلی قبل از مرحله سورت روده برداشته می شوند. نفوذ پذیری روده های طبیعی باعث می شود که دود در کل سوسیس نفوذ کرده و طعم کاملی را در تمام طول سوسیس بوجود آورد و همچنین باعث تنفس مواد درون سوسیس شده که تازگی سوسیس را در هنگام تهیه حفظ می کند.
روده های طبیعی به حفظ و نگهداری عطر و طعم سوسیس و ادویه جات آن کمک میکند. سوسیس های درون روده طبیعی ترد و آبدار باقی می مانند و ظاهر تازه آن حفظ می شوند و طول عمر آن نیز افزایش می یابد. خاصیت اسمزی روده های طبیعی باعث ممزوج شدن طعم خارجی و داخلی سوسیس در هنگام طبخ خواهد شد. کافی است یک گاز به سوسیس تهیه شده با روده طبیعی بزنید، به این نتیجه خواهید رسید که تنها روده طبیعی قادر به فراهم آوردن چنین طعمی است. مقاومت بالای کششی روده طبیعی بازدهی بسیار بالایی را برای تولید کنندگان سوسیس به ارمغان می آورد چون به راحتی پر می شود ، خصوصیات خوبی دارد و چشم نواز است.